Stop uzależnieniom

W dniu 30 września 2015r. w Policyjnym Liceum Ogólnokształcącym gościł Pan Artur Bęben z Placówki Żandarmerii Wojskowej z Nowej Dęby. Uczniowie II klasy uczestniczyli w spotkaniu, którego tematem były uzależnienia wśród młodzieży – środki psychoaktywne i uzależniające.

Prowadzący spotkanie szczegółowo omówił wpływ substancji psychoaktywnych na funkcje mózgu, efekty działania na organizm człowieka, zmiany zachowania, świadomości czy nastroju. Środkami tymi są między innymi: kofeina, alkohol, nikotyna, narkotyki, niektóre leki przeciwbólowe i antydepresyjne.

Podkreślał, iż pierwsze próby palenia papierosów, picia alkoholu czy brania narkotyków powodują przyjemny stan odprężenia, pomagają zapomnieć o trudnościach, pozornie ułatwiają kontakty z ludźmi. Używki pomagają też czuć się bardziej śmiałym i dlatego często sięgają po nie osoby, które mają problemy w kontaktowaniu się z innymi ludźmi. Towarzyski rytuał zamienia się w nawyk, a wreszcie w przymus. Przestrzegł uczniów, iż bardzo łatwo można popaść w uzależnienie, natomiast niezwykle trudno jest wyleczyć się z niego, wymaga to silnej woli, dużo pracy, pomocy wielu osób, instytucji. Często próby podejmowane są kilkakrotnie, z różnym skutkiem. Niektórym walka o powrót do normalnego życia, gdzie człowiek sam decyduje o sobie a nie nałogi – udaje się, wielu jednak kończy bardzo źle. Granica między okazyjnym stosowaniem używek a uzależnieniem jest płynna, często nie jesteśmy w stanie tego kontrolować.

Szczególne zainteresowanie było alkogoglami. Alkogogle to okulary, które zmieniają i zniekształcają rzeczywistość, symulują stan nietrzeźwości. Profilaktyka miała na celu dotrzeć do uczniów i uzmysłowić im, jak niebezpieczny jest ten stan. Każdy uczeń mógł przekonać się, jak alkohol zniekształca rzeczywistość i powoduje, że tracimy kontrolę nad samym sobą, co w następstwie może doprowadzić do różnych wypadków.

Leave a Comment