2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, święto państwowe wprowadzone na mocy ustawy z 2004r.
Barwy flagi są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego.Pas górny reprezentuje białego orła,a dolny czerwone pole tarczy herbowej.W heraldyce biel w zakresie duchowości oznacza czystość i niepokalanie, natomiast kolor czerwony odwagę i waleczność.Biel w połączeniu z czerwienią jako polskie barwy narodowe zaistniały 3 maja 1792 r.Polki, patriotki dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 Maja przewiesiły czerwone szarfy przez białe suknie, a mężczyźni nosili biało czerwone szarfy.Pierwsza z kolei regulacja prawna wzorca polskiej flagi narodowej została przyjęta w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z dnia 7 lutego 1931r.
Ustanowienie dnia 2 maja świętem miało swoje uzasadnienie w historii.2 maja w PRL-u był dniem obowiązkowego zdejmowania flagi po Święcie Pracy, z uwagi na zakaz obchodzenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.Ustawa z 18 stycznia 1951r. znosiła to trzeciomajowe święto.Od 2004 r. – dzień zdejmowania flagi stał się dniem jej uhonorowania.W tym dniu przypada też rocznica z okresu II wojny światowej,gdy w 1945r. została przez polskich żołnierzy zawieszona w Berlinie flaga biało-czerwona, symbolicznie kończąc epokę okupacji nazistowskiej.
Wieszając flagę pamiętajmy;
- z flagą Rzeczypospolitej Polskiej należy obchodzić się z szacunkiem,
- flaga powinna być czysta i niepognieciona,
- flaga państwowa ma pierwszeństwo przed pozostałymi,
- flaga z herbem Polski na terenie RP może być stosowana jedynie przez lotnisko cywilne, porty lotnicze, samoloty cywilne, kapitanaty i bosmanaty postów, statki morskie i śródlądowe.Poza RP flagę z godłem stosują ambasady, urzędy konsularne i misje zagraniczne.