Coraz częściej zalążkami konfliktów, o różnej skali nasilenia, są : przynależność rasowa, orientacja seksualna, wyznanie religijne.Przyczyną większości tych, mniejszych lub większych, konfliktów jest brak tolerancji i – związane z tym – przejawy dyskryminacji.
Przeciwdziałaniu takim postawom poświęcone było, przeprowadzone w dniu 7 lutego z uczniami Publicznej Branżowej Szkoły I stopnia, spotkanie „Czy jestem tolerancyjny?”. W trakcie spotkania uczniowie zapoznani zostali z pojęciem tolerancji, a także z konsekwencjami jej braku.Młodzież zapoznana została również z definicjami podstawowych przejawów dyskryminacji : rasizmem, seksizmem, ksenofobią, homofobią, antysemityzmem.
Bardzo istotnym elementem spotkania, na który uwagę zwróciła prowadząca zajęcia wychowawczyni p.Beata Gryzło, było wskazanie różnicy między tolerancją a biernością i obojętnością na zachowania i postępowanie narażające innych ludzi na utratę zdrowia bądź życia.Każdy z uczniów, w przeprowadzonej na koniec zajęć psychozabawie, mógł uzyskać odpowiedź na ile deklarowana przez niego tolerancja jest prawdziwa.
W końcowej dyskusji toczącej się w oparciu o stwierdzenie, że „Wszyscy jesteśmy tacy sami, choć każdy z nas jest inny” uczestnicy zyskali przekonanie o swojej wyjątkowości i niepowtarzalności.
Mamy nadzieję, że w wyniku spotkania uczniowie w sposób bardziej wrażliwy podchodzić będą do odmienności innych ludzi, a przede wszystkim unikać będą zachowań nietolerancyjnych.
Inny – nie znaczy gorszy.