III Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewętrznego

Jak co roku uczniowie Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego  Euro-Szkoły Bis w Tarnobrzegu są uczestnikami Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego.To już trzecie obchody organizowane przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Rzeszowie.             Pomimo niesprzyjającej aury – padającego deszczu, wszystkie elementy programu zostały zrealizowane.Od godziny 10.00  dnia 10 marca 2016 roku rozpoczęły się obchody Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego.Oczywiście rozpoczęło się od części inauguracyjnej, która obejmowała m.in. koncert orkiestry wojskowej, panel tematyczny, prezentacje filmu edukacyjnego czy pokazy.

Uczniowie obejrzeli stanowiska wystawiennicze służb mundurowych : Służby Więziennej,  Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Policji, Służby Celnej, Żandarmerii Wojskowej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939, Biuro Ochrony Osób i Mienia, kół naukowych WSPiA.Służby te prezentowały także swoje pojazdy, wyposażenie, sprzęt, np. : robota pirotechnicznego, strój antyodłamkowy, rentgen, symulator jazdy 3D, Mobilne Centrum Monitoringu.

Z ogromnym zaciekawieniem obejrzeliśmy pokazy.Mobilna Grupa Służby Celnej przygotowała „Zatrzymanie przemytnika”.Służba Więzienna przygotowała pokaz napadu na konwój z niebezpiecznym więźniem.Żandameria Wojskowa zaprezentowała działanie drona i urządzenia E-SURV.Służba Więzienna zaprezentowała możliwości wykrywania narkotyków przez psa i pracę E-Doga.

Klasy policyjne naszej szkoły uczestniczyły w turnieju strzeleckim.Dużym zainteresowaniem cieszyło się także  Koło Kryminalistyki i Kryminologii WSPiA, które zaprezentowało pracę laboratorium kryminalistycznego, by później razem z zainteresowaniem dokonać oględzin i zabezpieczenia śladów na miejscu zdarzenia.Natomiast Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna przygotowała tor i  ćwiczenia w alkogoglach i w narkogoglach.

Atrakcji było tak wiele, że niemożliwością było skorzystać ze wszystkich.Nasi uczniowie wykorzystali okazję, by porozmawiać z przedstawicielami różnych służb mundurowych.Kierowali się swoimi zainteresowaniami czy planami na przyszłość.Wrócili pełni wrażeń i nowej wiedzy.