W dniu 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Grupa inicjatywna z Publicznej Branżowej Szkoły I stopnia – uczestnicy 9-15 Hufca Pracy- – włączyła się w obchody święta i realizację inicjatywy „Ku czci bohaterów”. Uczniowie postanowili uczcić ten dzień wykonując gazetkę okolicznościową poświęconą bohaterskim żołnierzom „wyklętym” – akcentując na niej szczególnie sylwetki oraz życiową drogę dwóch związanych z Tarnobrzegiem żołnierzy wyklętych mjr.Hieronima Dekutowskiego – „Zapory” oraz kpt.Gracjana Fróga ps.”Szczerbiec”. Młodzież zapoznana została z ich konspiracyjną działalnością oraz okolicznościami wydanych na nich wyroków śmierci.Następnie młodzież udała się pod pomnik mjr.Hieronima Dekutowskiego, gdzie zapalili symboliczny znicz.

Do pozostałych uczniów drogą on-line przesłany został materiał zapoznający młodzież ze skalą represji, jakiej poddawani byli żołnierze Armii Krajowej, żołnierze, którzy nie byli w stanie zaakceptować porządków narzucanych w 1944 roku przez wkraczających na ziemie polskie sowietów.Po zakończeniu wojny represje ze strony służb bezpieczeństwa nie zostały zaniechane.Przez kilkadziesiąt lat właśnie Ci, walczący o wolna Polskę, „żołnierze niezłomni” – określani byli przez władze komunistyczne mianem bandytów i morderców.Od 10 lat w ramach Narodowego Dnia odbudowywana jest pamięć o ich bohaterskiej postawie.