Pamięć o "Wyklętych"

Od  roku 2011 dzień 1 marca obchodzony jest jako  Narodowy Dzień „Żołnierzy Wyklętych”, czy też jak określa ich część historyków – „Żołnierzy Niezłomnych”.W dniu poprzedzającym to święto ,29 lutego , z młodzieżą Publicznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej spotkał się Krzysztof Wianecki -pasjonat historii z Tarnobrzega.Przypomniał on uczestnikom, że od połowy 1944 roku Polska była „wyzwalana” przez Armię Czerwoną, a po II -giej wojnie światowej duża część terytoriów naszego kraju włączona została do ZSRR.Wielu żołnierzy Armii Krajowej nie mogło się z tym pogodzić i nie złożyło broni.Gotowi byli walczyć do ostatniej kropli krwi o odzyskanie niepodległości.

W trakcie spotkania młodzież zapoznana została ze skalą represji jakim poddawani byli Ci żołnierze przez wkraczających na ziemie polskie – Sowietów.Po zakończeniu wojny represje ze strony służb bezpieczeństwa nie zostały zaniechane.Przez kilkadziesiąt lat żołnierze Ci – walczący o wolną Polskę określani byli mianem bandytów i morderców.Obecnie po wielu latach doczekali się swojego święta państwowego i odbudowywana jest pamięć o Nich.

Duża część tarnobrzeskiego młodego  pokolenia nie ma wiedzy, że właśnie nasze miasto wychowało dwóch partyzantów „drugiej konspiracji” – majora Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”  oraz kapitana Gracjana Fróga   „Szczerbca”.Prowadzący „lekcję historii” Krzysztof Wianecki przybliżył uczniom ich sylwetki,opisał ich konspiracyjną działalność oraz okoliczności  wydanych na nich, a poprzedzonych brutalnymi śledztwami , wyrokami śmierci.

Opowiedziane wydarzenia odebrane zostały przez uczniów z dużym  zainteresowaniem.Finałem pogadanki było wyeksponowanie przez członków samorządu szkolnego okolicznościowej gazetki poświęconej temu okresowi historycznemu.Spotkania takie odbywające się rokrocznie stanowią jeden z elementów prowadzonego w szkole wychowania patriotycznego.