Profilaktyki nigdy dość

W dniu 9 marca 2016 r. uczniowie Publicznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Gimnazjum dla Dorosłych wzięli udział w zorganizowanym przez Fundację „LATARNIA” spotkaniu profilaktycznym – „Poznaj prawdę, a prawda Cię uwolni”.Założeniem spektaklu jest dostarczenie młodzieży argumentów i przekonanie jej, że żadna – nawet najtrudniejsza sytuacja życiowa nie powinna skłonić jej do sięgania po narkotyki i alkohol.Spektakl oparty jest na historiach i świadectwach z życia osób, które były uzależnione, a także na progu dorosłości weszły w konflikt z prawem.

Pokazuje realia walki i cenę, którą trzeba zapłacić, aby żyć w wolności i bez nałogów.W trakcie spotkania wykorzystane zostały wstrząsające i oparte na faktach prezentacje multimedialne.

W ramach spektaklu młodzież zapoznana została także z mechanizmami jakie decydują o sięganiu po papierosy.Prowadzący spektakl : Marcin Tyburczy i Dariusz Orłowski, starali się uświadomić młodzieży szkodliwość tego nałogu, wykazując spustoszenie jakie czyni on w zdrowiu człowieka.Zwrócono również uwagę na aspekt, do którego młodzież przywiązuje dużą wagę, a mianowicie na straty finansowe jakie niesie za sobą korzystanie z używek.

Atrakcją były także wykonywane na żywo utwory hiphopowe o treściach zgodnych z przesłaniem zajęć.Język przekazu był w pełni akceptowany i zrozumiały dla odbiorców.Taka forma „żywego” spektaklu okazała się być – sądząc po skupieniu na twarzach – doskonałym sposobem przestrzegania młodzieży, aby nie ryzykowała ona przyszłości swojego życia, poprzez wchodzenie w kontakt z bardzo uzależniającymi używkami.