Hej kolego-nie jedz byle czego

W dniu 14 kwietnia 2016 r. odbyły się zajęcia w ramach realizowanego programu autorskiego „Hej kolego – nie jedz byle czego”.Program skierowany jest do uczniów pierwszych klas Publicznej ZSzZ i Gimnazjum.Młodzież trafiająca do naszej szkoły w znacznej części pochodzi ze środowisk, w których nie przywiązuje się szczególnej wagi do codziennej diety.Głównym celem programu jest promocja zasad zdrowego i świadomego komponowania smacznych posiłków, wskazanie uczestnikom różnorodności dostępnych produktów, dzięki  którym możliwy jest kompromis pomiędzy jedzeniem zdrowym i smacznym.

Młodzi ludzie mają bardzo złe nawyki żywieniowe, kompletnie nie zwracają uwagi na jakość jedzenia oraz sposób, w jaki spożywają codzienne posiłki.Styl życia i odżywiania się, brak prawidłowych i zdrowych nawyków żywieniowych przekłada się na wzrost odsetek młodzieży z nadwagą – czego konsekwencją jest wiele chorób.Wszystkie te problemy omówiła na zajęciach pielęgniarka szkolna p.Elżbieta Nowak.

Kolejne spotkania , w trakcie realizowanego programu, dotyczyć będą utrwalenia odpowiedzialnych postaw związanych z niemarnowaniem jedzenia, świadomymi zakupami, przygotowywaniem i przechowywaniem  żywności.

Istotnym elementem, na który chcemy uczniom zwrócić uwagę, jest wyrobienie postawy proekologicznej, podkreślającej związek pomiędzy ekologią, odżywianiem i zdrowym stylem życia.