Warunkiem niezbędnym do spełnienia, pozwalającym na uzyskanie kwalifikacji zawodowych i ukończenie szkoły – jest przystąpienie do egzaminu czeladniczego. W roku bieżącym do egzaminów tych, pierwsi z uczestników 9-15 Hufca Pracy w Tarnobrzegu uczniów 3-ciej kl. Publicznej Branżowej Szkoły I stopnia przystępować będą już w miesiącu marcu. W dniu 9 marca przeprowadzone zostały próbne egzaminy teoretyczne dla kończących w tym roku pobyt w hufcu – mechaników pojazdów samochodowych.Egzaminy przeprowadzono zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie procedurami. Demonstracyjny test egzaminacyjny składał się z pogrupowanych w siedmiu działach – 49 pytań dotyczących zagadnień m.in. rachunkowości, przepisów prawa pracy, zasad bhp, problematyki zarządzania przedsiębiorstwem. Po zakończeniu egzaminu omówione zostały jego wyniki. Uczniowie mieli okazję do zorientowania się z jakich partii materiału należy jeszcze – w dniach poprzedzających egzaminy – uzupełnić i utrwalić swoją wiedzę teoretyczną. Z przeprowadzonych po egzaminie rozmów wynika, że taka forma i możliwość sprawdzenia się, jest dla uczestników cennym i przydatnym doświadczeniem, które m.in. obniży poziom stresu w tej planowanej już niebawem – prawdziwej próbie egzaminacyjnej.